Objawy choroby wieńcowej

Choroba niedokrwienna serca, znana powszechnie jako choroba wieńcowa to jeden groźniejszych efektów nadmiaru cholesterolu we krwi. Wiąże się ona z blokowaniem naczyń krwionośnych, przez co upośledza transport krwi do serca. W związku z takimi przyczynami, ma ona podłoże miażdżycowe. Przyczyny jej występowania można podzielić na te związane z nieprawidłowym stylem życia, jak i na te niezależne od nas. Do drugiej grupy z pewnością należy zaliczyć dziedziczność, ponieważ predyspozycje do zachorowania mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ponadto, z reguły występuje ona u osób w wieku dojrzałym, głównie u mężczyzn. Najwięcej zachorowań przypada na okres pomiędzy 40 a 55 mrokiem życia. Jak już zostało wspomniane wyżej, znacznie częściej dotyka też ludzi mieszkających w większych aglomeracjach.

Choroba wieńcowa jest powszechnym powodem zawałów serca uznawanych za najczęstszą przyczynę zgonów. Jest ona charakterystyczna dla krajów wysoko rozwiniętych, w których zbyt szybkie tempo życia, stres, nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej są niemalże standardem. Z tego powodu, choroba wieńcowa jest zaliczana do kategorii chorób cywilizacyjnych. Jej występowaniu sprzyja też cukrzyca, wysokie ciśnienie tętnicze. Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, warto poznać charakterystyczne objawy tego schorzenia. Przede wszystkim, odczuwalne mogą być specyficzne objawy w klatce piersiowej. Należą do nich pieczenie, duszenie, ucisk. Ból może rozprzestrzeniać się na gardło oraz na barki. Niestety, w wielu przypadkach choroba wieńcowa nie daje objawów, przez co można ją rozpoznać wyłącznie podczas badania EKG. Z tego powodu, w średnim wieku warto zacząć regularnie udawać się na kontrolne badania, które pomogą wykryć schorzenie i umożliwią niezwłoczne rozpoczęcie leczenia. Żeby dokładniej zapoznać się z symptomami choroby niedokrwiennej, wystarczy szukać informacji pod hasłem „choroba wieńcowa objawy”.

Wyleczenie się z choroby wieńcowej jest niemożliwe, jednak, jak najbardziej możliwe jest minimalizowanie jej symptomów. Przede wszystkim, lekarz powinien dobrać odpowiednie leki, które staną się podstawą terapii. Mają one hamować osadzanie się cholesterolu i powstawanie płytek hamujących przepływ krwi. Dodatkowo, istotnymi preparatami są te zwalniające rytm serca. Dzięki temu, mięsień sercowy nie potrzebuje tak znacznych dawek krwi i te, które są mu dostarczane przez zwężone naczynia krwionośne, stają się wystarczające dla zachowania naturalnych procesów życiowych. Oprócz tego, choroba wieńcowa serca może być leczona poprzez pomostowanie naczyń krwionośnych bądź angioplastykę, czyli inwazyjne zabiegi wykonywane w zaawansowanych stadiach choroby

Tags: ,